"Enter"a basıp içeriğe geçin

‘Başka bir futbol’ küllerinden doğuyor!

İngiltere’de olup da adı futboldan çok tenisle anılan çok az yerden biridir Wimbledon. Londra’nın güney batısındaki bu semt, dünyanın en önemli tenis turnuvalarından birine ev sahipliği yaparken, mütevazi futbol takımının bunu gölgede bırakması hakikaten de pek zordur. Yine 1889 doğumlu Wimbledon FC, İngiliz futbolunda kendine zar zor da olsa bir yer edinir, lig şampiyonluğu olmasa da, arada bir FA Kupası kaldırmayı başarır. Tâ ki 2004’te kulüp köklerinden sökülüp taşınıncaya kadar. İşte özel bir kulübün, AFC Wimbledon’ın hikâyesi de burada başlar.

Aslında Wimbledon kulübünün 100 kilometre kuzeydeki Milton Keynes’e taşınması için baskılar 1970’lerde başlar. Yeni kurulan bu yerleşim birimi, yavaş yavaş sermayeye teslim olan futbol endüstrisi için cazip fırsatlar içermektedir. Ancak o yıllarda henüz şartlar olgunlaşmamıştır, taşınma fikri tepki alır ve rafa kaldırılır. Ülke, Margaret Thatcher ve takipçilerinin neo-liberal politikalarının altında ezildikten bir süre sonra, yani futbolun Premier Lig sistemi eliyle tamamen sermayenin oyuncağı olduğu bir dönemde taşınma fikri tekrar ortaya atılır. Milton Keynes’te içinde alışveriş merkezi, yapı market, restoranlar, localar olan bir stadyum yapılması hedeflenmektedir ancak şehirdeki en büyük futbol takımı sekizinci ligde oynamaktadır. Stadyumu yapabilmek için civardaki bir kulübün şehre taşınması hedeflenir. 2000’lerin başında İngiltere Futbol Federasyonu bu fikre karşı durmaya çalışır. Ama 2002’de paranın dediği olur ve Wimbledon FC’nin idam fermanı imzalanır. 2004’te de kulüp Milton Keynes Dons adını alır ve 115 yıllık ismi tarih olur.

Wimbledon taraftarı bu kararı hiç hazmedemez ve MK Dons taraftarı olmayı reddeder. 2002’de taşınma kararı resmileştiğinde AFC Wimbledon adında amatör bir kulüp kurarak Wimbledon FC’nin mirasını yaşatma mücadelesine başlarlar. İlk futbol takımı, sözleşmesi olmayan tüm lisans futbolcuların katılabileceği seçmeler sonucu kurulur. Ayrıca eski kulübün kadınlar futbolu şubesini de devralırlar. Forma sponsoru ise efsanevi Championship Manager bilgisayar oyununun yapımcısı Sports Interactive olur. Kulübün sahipliği ise taraftarın kurduğu The Dons Tröstü’ndedir.

Kulüp mücadelesine İngiliz futbol sisteminin en alt basamağından, yani sıfırdan başlar. Ancak üç sezon hariç, oynadıkları her sezon bir üst lige çıkmayı başarırlar. Bu sezon da geçtiğimiz hafta sonu oynanan Ulusal Konferans Playoffları’nda Luton Town’ı penaltılarla geçtiler ve dördüncü küme olan İkinci Lig’e çıkmaya hak kazandılar. Bir kez daha yükselirlerse MK Dons’la aynı ligde oynayacaklar.

AFC Wimbledon’ın başarısı tüm İngiltere’deki bağımsız taraftar oluşumlarında büyük sevinç doğurdu. AFC gibi taraftarın kendi kulübüne sahip çıktığı ?Punk futbol? akımının temsilcisi FC United of Manchester da yayımladığı ?sizin için sevinçten öldük geberdik? mesajıyla kulübü kutladı. Gerçekten de AFC Wimbledon’ın başarısı, futbolun pahalı localardan, kombinelerden, yayın aboneliklerinden ve sermayeden ibaret olmadığına inanan ve ?başka bir futbol?un peşinden koşanlar için küçük ama çok anlamlı bir kazanım.

*27 Mayıs 2011 tarihli BirGün Gazetesi’nde yayımlanmıştır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.